deck_uvod

VENKOVNÍ TERASY

Venkovní terasy, někdy též Decking, z tropických, domácích nebo severských dřevin, je již několik let velmi oblíbeným řešením pro venkovní dřevěné terasy, chodníky, balkony a další venkovní plochy.

Na trhu se v současné tobě můžeme setkat z celou řadou dřevin, které na první pohled nabízejí podobný vzhled, nicméně nabízí obrovské rozdíly ve fyzikálně mechanických vlastnostech a kvalitě dřeva. Špičkou v pomyslném žebříčku těchto materiálů jsou Sibiřský modřín,  Merbau a jihoamerické Ipe.

Dřevo Sibiřského modřínu je velmi pevné, pružné a poměrně lehké. Má velkou tvanlivost ve vodě – v minulosti používáno na vodní stavby, vodovodní roury, okapové žlaby. Jádro MD se dodnes používá na šindele. Ceněno je i jako dříví stavební a nábytkářské.
Barva – bělové dřevo nažloutle bílé až načervenale bílé, jádrové dřevo načervenale až tmavě červeno hnědé, tmavne.
V případě, že necháme modřínové dřevo přirozeně zrát bez povrchové úpravy, dosáhne po letech stříbřitě šedé patiny.
Sibiřský modřín je de facto rezistentní vůči napadení plísněmi a hnilobou.

Merbau patří k jedné z nejkvalitnějších dřevin světa a nabízí jedny z nejlepších fyzikálně mechanických vlastností vůbec. Právě proto je využíváno nejen pro interiérové, ale rovněž ve velké míře i pro venkovní použití. Dřevina Merbau je nejstabilnější dřevina světa s velmi nízkými hodnotami objemového sesychání a tak se objemové změny, sesychání, bobtnání, vnitřní pnutí projevují snad nejméně ze všech dřevin.

O dřevině IPE se často hovoří jako o nejlepším deckingu světa. Díky své vysoké hustotě až 1300 kg/1 m3 nabízí ještě vyšší odolnost a extrémní tvrdost, je odolné proti hmyzu, termitům, plísním, hnilobě a mnoha druhům kyselin. Ipe je rovněž obtížně zápalné. Podobně jako u dřeviny Merbau se jedná o olejnatou dřevinu s menším obsahem barviv zvaných Lapačol, které se někdy po uvolnění a zaschnutí na povrchu vytvoří jemnou žlutavou práškovou vrstvu. Barvivo se ze dřeva uvolňuje v mnohem menší míře než je tomu u dřeviny Merbau. Jedná se o dřevo s vyšším indexem sesychání nicméně s velmi nízkými hodnotami kroutivosti a zakřivení a proto patří společně s dřevinou Merbau mezi to nejlepší.

Massaranduba je další dřevinou v nabídce terasových palubek. Tato jihoamerické dřevina je velice tvrdá, těžká s vysokou odolností a trvanlivostí. Je to celosvětově známé dřevo velmi často používáno právě pro venkovní decking. Massaranduba nabízí nižší cenu v porovnání s dřevinami Merbau a IPE nicméně se svými fyzikálně mechanickými vlastnostmi nemůže těmto dřevinám vyrovnat . Charakteristické pro dřevinu Massaranduba je vnitřní pnutí a kroutivost. Rovněž je pro tuto dřevinu charakteristické rozpraskávání dřeva. Vyplavování barviva se projevuje v menší míře než u dřevin Merbau a Ipe. Massaranduba je cenově výhodnějším řešením dřevěných teras.